EEA & Norway Grants

Struktura společenstev

sladkovodního bentosu.

CZ07 - Program spolupráce škol a stipendia;
NF-CZ07-ICP-3-193-2015; od června 2015 do května 2016.

Hlavním cílem projektu bylo vytvoření vědecké spolupráce mezi Univerzitou Karlovou (Česká republika) a Univerzitou v Oslu (Norsko). Vědci a studenti s rozdílnými schopnostmi a zkušenostmi vytvořili tým za účelem sběru publikovatelných dat.

    Kontext

Mezinárodní vědecká spolupráce je velmi důležitá z hlediska rozšíření obzorů zájmu. Každá vědecká skupina je více či méně úzce zaměřená z teoretického či metodologického úhlu pohledu. Mezinárodní spolupráce mezi výzkumnými skupinami může umožnit vznik klíčových publikací, které významně ovlivní poznání v daném oboru.

    Výstupy
  • Dva studenti z Univerzity Karlovy navštívili Univerzitu v Oslu za účelem odběru vzorků z bentických habitatů v blízkých lokalitách za pomoci lokálních odborníků.
  • Účastníci projektu sdíleli své znalosti o bentických společenstvech, ekologických hypotézách a statistických metodách za účelem přípravy společných publikací.
  • Výsledky projektu budou dostupné jako publikace v impaktových mezinárodních časopisech. Články by měly být zajímavé nejen pro základní ale i pro aplikovaný výzkum jakým je například biomonitoring.
    Překážky

Zjistili jsme, že pro přípravu publikací bude zapotřebí více času, protože teoretické a metodologické aspekty potřebují být prostudovány do větších detailů. Zůstaneme v kontaktu jako tým i po skončení projektu, abychom mohli dokončit publikování článků.

    Články

První společný článek "Časová a prostorová dynamika rozsivkových společenstev (Bacillariophyceae) v rašeliništi" byl podán v listopadu 2016 do Cryptogamie, Algologie. Pro přípravu druhého článku byly shromážděny primární data z publikovaných a nepublikovaných souborů dat (kolem 500 rozsivkových taxonů z 257 vzorků odebraných v českých a norských lokalitách).

    Galerie

fotografie norské odběrové lokality
fotografie české odběrové lokality
charakteristické rozsivky z oligo- až dystrofních lokalit v severní Evropě: Brachysira styriaca, Eunotia bactriana, Tetracyclus glans

    Tým

Pedagogičtí zaměstnanci: Karl Inne Ugland (Department of Biosciences, Faculty of Mathematics and Natural Sciences, University of Oslo); Jana Kulichová and Jan Šťastný (Katedra botaniky, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)
Ph.D. studenti: Tereza Šoljaková, Martin Pusztai, and Pavel Svoboda (Katedra botaniky, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)

    Odkazy
Finanční podpora: EEA and NORWAY GRANTS
Dům zahraniční spolupráce
UNIVERZITA KARLOVA /  Algologické oddělení
UNIVERZITA V OSLU /  Sekce vodní biologie a toxikologie
Poděkování: Univerzita Palackého v Olomouci, Povodí Moravy