Jak tvořit a spravovat obsah

 1. Můj účet - základní nastavení
 2. Jak upravit a vytvořit stránku
 3. Další typy obsahu
 4. Třídění obsahu a kategorie
 5. Knihy podle Drupalu
 6. Obrázky a fotoalba

Náš web běží na redakčním systému Drupal. Výhodou takovýchto systémů je, že uživatel může po přihlášení (a má-li k tomu od správce dostatečná oprávnění) upravovat obsah a částečně i strukturu webu, aniž by musel umět HTML a aniž by se musel starat o technické pozadí. V následujících odstavcích představím úpravu a tvorbu obsahu na katedrovém webu. V případě dotazů se můžete ptát v diskuzi pod článkem a já pak článek o kýžené informace doplním, popřípadě mě můžete kontaktovat, což nejspíše povede ke stejnému výsledku. Uživatelé znalí HTML mohou upravovat stránky přímo v HTML, pro ty ostatní je tu možnost využít pohodlného vizuálního editoru podobného MS Wordu nebo OpenOffice.org Writeru. Zde používaný editor se jmenuje CKEditor a roli správce souborů (analoga Průzkumníka Windows) plní IMCE. Dále ukáži jak s nimi pracovat.

Můj účet - základní nastavení

Po přihlášení vidíte v černém pruhu nahoře odkaz Můj účet. Na první stránce (Zobrazit) vidíte to, co uvidí jakýkoliv návštěvník, když se prokliká k vašemu účtu. Tlačítko Upravit slouží k úpravě základních údajů o uživateli. Některé už jste vyplnili během registrace, jiné tu jsou navíc. Pro nás je teď důležitá položka Rich Text Editor settings, kde můžete ovlivnit základní chování CKEditoru. Výchozí nastavení by mělo být vhodné pro většinu uživatelů. Pokud neovládáte HTML, ponechte Default state na enabled. Další položka se ptá, jestli chcete mít k dispozici tlačítko, kterým editor zapnete a vypnete. Use FCKeditor in a popup window je běžně nastaveno na False, protože pro většinu lidí je otevírání editoru ve vyskakovacím okně otravné, krom toho to prohlížeče nezřídka blokují. Skin určuje vzhled tlačítek, nemá vliv na funkčnost. Podle míry vaší obliby MS Office si můžete nastavit patřičný vzhled. Položka Toolbar je poměrně zásadní, určuje, kolik tlačítek uvidíte. Pokud nemáte nějaký zvláštní důvod, ponechte DrupalFull (klidně zkuste i ostatní, ale některé funkce pak mohou chybět). Další dvě hodnoty určují vzhled nástrojové lišty s tlačítky. Start the toolbar expanded: enabled zajišťuje, že lišta s tlačítky nebude zpočátku schovaná a šířka 100% jí umožňuje roztažení přes celou volnou šířku monitoru.

Pokud používáte OpenID, v příslušné položce můžete nastavit svoji identitu. Jde o nový zajímavý systém, který ve výsledku umožňuje mít jeden přihlašovací údaj pro velké množství internetových služeb.

Subscriptions vám umožní nastavit posílání novinek, pokud se na webu objeví nový obsah, komentář, upravený článek apod. K odběru novinek se lze přihlásit prostřednictvím řady kritérií. Po rozkliknutí Nastavení doporučuji ponechat zaškrtnutý Digest mode a Send interval Daily, což zajistí, že při větším množství novinek najednou (např. vytvoření nové galerie s mnoha obrázky) vám přijde jen jediný souhrnný mail, a ne celá záplava. Pokud nechcete dostávat nic, musíte se proklikat celým nastavením a odškrtnout všechny možny (na kartě Přehled budou samé nuly). Pokud nechcete dostávat nic, musíte se proklikat záložkami Pages/Threads, Blogy, Typy obsahu a Kategorie a všude všechno odškrtnout, tak aby na záložce Přehled byly samé nuly.

Pod položkou Sledovat se skrývá veškerý obsah (stránky, blogy, články, …), které vám patří. Buď jste jej vytvořili, nebo vám jej správce přidělil.

Poslední v tuto chvíli zásadní položkou je File browser, tedy správce souborů IMCE. Je vidět, že zhruba odpovídá koncepci Průzkumníka z Windows: vlevo je adresářová struktura, vpravo seznam souborů a dole další informace. IMCE je určen především ke správě obrázků (ale dá se v něm manipulovat i jinými typy souborů), proto obsahuje tlačítka pro tvorbu náhledů z obrázků. Základní kapacita vašeho adresáře je 50 MB (liší se podle uživatelských rolí) a v případě potřeby jí lze zvýšit.

Správce souborů IMCE

Tlačítko Nahrávání souborů vám umožní vybrat si soubor ve vašem počítači a nahrát (uploadovat) jen na web. Pro mírně pokročilé: cesta k vašemu adresáři je http://botany.natur.cuni.cz/sites/default/files/users/uzivatelske_jmeno (uživatelské jméno je stejné jako to zadané při registraci). HTML tag obrázku pak může vypadat např. takto: <img rel="lightbox" src="/sites/default/files/users/zeisek/imce.png" width="723" height="632"> Nahrávané soubory mějte pojmenované BEZ mezer a BEZ diakritiky! Je to protože diakritika nepatří do základní sady ASCII znaků a spolu s mezerou se musí pro weby a prohlížeče kódovat, což ne vždy probíhá bezchybně. Protože Linux je citlivý na velikost znaků, doporučuji též mít všechny soubory pojemnované malými písmeny.

Jak upravit a vytvořit stránku

Pokud jste již nějaký obsah vytvořili, anebo vám k němu správce přidělil oprávnění, uvidíte pod nadpisem tlačítko Upravit. Základní práci s obsahem si ukážeme na příkladu blogu, protože ten si může vytvořit každý a práce s ostatními typy obsahu je prakticky stejná. Ve spodní části levého menu klikněte na Vytvořit obsah a pak na Příspěvek v blogu. Typy obsahu, které můžete vytvořit se budou lišit podle přidělených oprávnění.

Informace v přípsěvku

Všem typům obsahu je společná možnost tzv. tagování, tedy přidělování nejrůznějších klíčových slov. Do políčka Tagy tedy pište v zásadě libovolná klíčová slova odpovídající obsahu stránky. Až jich bude dostečné množství na různých stránkách, významně to usnadní vyhledávání obsahu. Na pravém konci políčka si můžete všimnout šedivého kroužku. Když začnete psát, zmodrá a pokud vaše slovo bude podobné nějakému již existujícímu, nabídne vám příslušné možnosti. Dále nezapomeňte zvolit český jazyk (popřípadě anglický, budete-li psát anglicky - Drupal podle toho určuje, které stránky patří do české a které do anglické části webu; jazykově neutrální stránka znamená, že je stejná v české i anglické verzi, což je obecně spíše výjimka). Pokud budete psát nebo upravovat článek nebo stránku, nad tagy je rozbalovací menu Katedra. Pokud si tam vyberete nějakou položku, váš nový výtvor se objeví mezi stránkami, ke kterým se dostanete prostřednictvím levého menu. Názvy kategorií a položky menu si odpovídají.

Tvorba článku v FCKeditoru

Na obrázku výše vidíte příklad CKEditoru v akci. Jeho přesný vzhled se může lišit podle nastavení a oprávnění. Většina tlačítek je známa kancelářských balíků, zmíním se jen o věcech, které jsou v HTML odlišné.

 • Tlačítko Zdroj vlevo nahoře přepne do zobrazení HTML. Pokud HTML neovládáte, neklikejte na to. :-) Obdobnou funkci má i Switch to plain text editor pod oknem editoru.
 • Dvě tlačítka se zeměkoulemi slouží ke vkládání, úpravy a rušení odkazu. Chcete-li vytvořit odkaz, vyberte myší text a klikněte na levé tlačítko se zeměkoulí. Ve vyskakujícím okně vyplňte parametry odkazu. Pod položkou Typ odkazu vyberte jestli odkazujete na jinou www stránku (URL) nebo tvoříte e-mail. V případě, že chcete odkázat např. na PDF, které jste předtím nahráli pomocí IMCE, klikněte na tlačítko Vybrat na serveru, objeví se IMCE, vyberte kýžený soubor a tlačítkem Send to CKEditor svůj výběr potvrďte. OK. Pravé tlačítko se zeměkoulí ruší již existující odkaz. Doporučím upravovat obsah v Mozille Firefoxu, popřípadě v Opeře.
 • Kotva slouží ke tvorbě záložek. Normální odkaz odkazuje na začátek www stránky, záložka umožňuje odkázat kamkoliv do jejích hlubin. Tlačítkem kotvy jí vytvoříte. Pojmenujte ji v rámci stránky unikátně, bez mezer a diakritiky. Při vkládání odkazu (viz. výše) na ní pak odkážete pomocí křížku, viz např. http://www.nejaky.server.cz/nejaka/stranka#zalozka - “stranka” je cílová HTML stránka a “zalozka” je vaše záložka (“kotva”) na dané stránce.
 • Zhruba uprostřed prostřední řady se nachází tlačítko Vložit/změnit obrázek. Obsahuje podobný dialog jako v případě tvorby odkazu. Klikněte na Vybrat na serveru, čímž se dostanete do vašeho adresáře a správce souborů IMCE. Tam obrázek buď nahrajte na web (Nahrávání souborů), nebo jej rovnou vyberte (vpravo dole musí být vidět náhled). Tlačítkem Send to CKEditor se údaje o vašem obrázku přenesou do předchozího dialogu. Nyní vidíte jeho náhled, URL a rozměry. Další údaje (zarovnání, okraje apod.) můžete podle potřeby vyplnit, ale není to nutné. Až budete spokojeni, potvrďte OK. Není-li to nutné, obrázek by neměl být širší než asi 600 pixelů, jinak se celá stránka na většinu monitorů pravděpodobně nevejde (viz. tato stránka).
 • S nadpisy (nabídka Formát) zacházejte střídmě. Doporučuji používat nadpisy 3-6 úrovně.
 • Pokud nemáte vážný důvod, nevybírejte jiné písmo. Na webu by obecně mělo být jen bezpatkové písmo jednoho druhu.
 • V HTML se velikost textu určuje zpravidla relativně, proto také nabídka Velikost obsahuje jen možnosti typu větší nebo menší než základní velikost. Velkou roli v tomto případě také hraje nastavení velikosti písem v prohlížeči každého uživatele.

Vkládání odkazůVkládání obrázkůOdeslání vybraného obrázku do FCKeditoru

Pod oknem CKEditoru je k dispozici řada dalších možností, jejichž počet závisí na typu obsahu a oprávnění autora. Položka Přiložené soubory umožňuje ke článku nahrát i větší množství dalších dokumentů. Vybrat ve vašem počítači a kliknout na přiložit. URL (adresa) článku se generuje automaticky podle nadpisu a případně i podle typu a kategorie. Pokud nemáte zvláštní důvod, tuto možnost neodškrtávejte. Pokud ale tvoříte anglickou stránku, je nutné tuto volbu odškrtnout a ponehcat pole prázdné, vznikne tak ve tvaru http://botany.natur.cuni.cz/node/#, kde # je nějaké číslo. To jsou vnitřní adresy, které Drupal generuje pro všechny stránky a které je možné zakrýt aliasem - ten ale správně funguje jen pro jeden jazyk.

Další typy obsahu

Mezi článkem a stránkou je prakticky jediný rozdíl: pro článek jsou povoleny komentáře, pro stránku ne. Jinak se na pohled chovají úplně stejně, přičemž u obou to v lze v rámci editace nebo tvorby změnit (příslušná položka ke konci editační stránky). Aktualita není nic, než mírně upravený článek, který v hlavičce umožňuje nadefinovat několik extra odkazů. Jinak se s ní zachází naprosto stejně. Ostatní typy obsahu obsahuje k vyplnění další údaje sloužící ke kategorizaci. Měly by být samovysvětlující, avšak v případě nejasností sem doplním další komentář.

Třídění obsahu a kategorie

Z vlastního počítače jste zvyklí, že tvoříte složky (adresáře) a do nich ukládáte obsah, čímž jej třídíte. Obdobně pracuje i např. redakční systém Plone na fakultních stránkách. Naproti tomu zde použitý Drupal pracuje jinak. Každá stránka může být přiřazena do žádné až libovolného počtu kategorií (v našem případě to jsou např. tagy, galerie, rozbalovací menu na začátku formuláře editace článků…) a veškeré třízení se odehrává pomocí kategorí. Tak např. stránka Doktorský stupeň obsahuje výpis všech článek ze stejnojmenné kategorie. Základní kostra levého menu jsem vytvořil ručně: odkazy na konkrétní stránky a výpis určených kategorií. Tento zpočátku možná obtížný způsob třízení ve výsledku přináší velkou volnost a široké možnost správy stránek.

Do struktury a obsahu levého menu tak mohou zasahovat jen privilegovaní uživatelé, ostatní mě musí kontaktovat a nebo se prostě spokojit s tím, že mají k dispozici omezený počet kategorií. Pro podrobnější techničtější informace si můžete přečíst příslušný díl mého seriálu o Drupalu.

Knihy podle Drupalu

Drupal ve výchozím stavu neposkytuje odkazy na předchozí a následující článek, což někdy chybí. K tomu slouží tzv. knihy. Uživatelé s příslušným oprávněním uvidí u každé již vytvořené stránky navíc tlačítko Začlenit, které umožňuje přidat stránku do knihy. Stránka zůstane stále na svém místě, nikam se nepřesune. Kniha je jen druh kategorie. V nabídce Osnova knihy můžete vybrat již existující knihu, anebo vytvořit novou. Váha určuje pořadí: čím menší číslo, tím výše v seznamu kapitol konkrétní stránka bude. Pořadí kapitol lze kdykoliv později změnit. Knihou je pak možno procházet po jednotlivých kapitolách (stránkách). Pokud tvoříte novou stránku a chcete ji rovnou začlenit do knihy, pod CKEditorem najdete položku Osnova knihy, kde vyberete již existující knihu anebo vytvoříte novou. Váhou určíte pořadí kapitoly. Pokud vytvoříte novou knihu, daná stránka se stane první stránkou nové knihy a pod ní bude obsah knihy, lze tedy doporučit, aby tato stránka byla poněkud kratší. Pro příklad se podívejte na studentský web.

Osnova knihy

Obrázky a fotoalba

Na webu máme dva systémy galerií: http://botany.natur.cuni.cz/cs/image kterážto je určená na obrázky katedry, zahrady, z výzkumu, výuky apod. a náhodné obrázky se zobrazují v bloku na úvodní stránce. Druhým systémem postaveným na projektu Menalto Gallery2 je http://botany.natur.cuni.cz/cs/fotogalerie kde jsou klasická alba z nejrůznějších akcí. Ta je také přístupná samostatně na adrese http://botany.natur.cuni.cz/fotogalerie/

V rámci fotoalb si každý registrovaný uživatel může v sekci uživatelských alb vytvořit vlastní album s libovolným obsahem. Pokud by někdo, nejen z řady skvělých botanických fotografů, chtěl přispívat mezi hlavní alba, může požádat o příslušné oprávnění. Práce s alby je velice jednoduchá.

Když jste ve fotogalerii, na spodním konci navigačního bloku galerie v levém sloupci vidíte rozbalovací nabídku << album actions >>, ve které si vyberete Add Items. Nyní můžete různými způsoby přidat nová alba nebo jednotlivé obrázky. Zmíním se jen o těch hlavních.

 • From Web Browser je základní možnost, která umožňuje přidávat obrázky jeden za druhým. Pro množství větší než jednotky to není příliš pohodlné.
 • Pokud už máte někde jinde nějakou jednoduchou galerii, můžete zkusit možnost From Web Page. Stačí zadat adresu a počkat na výsledek. Ten může vypadat velice různě, obvykle bývají lepší jiné metody.
 • Pokud máte přístup ke katedrovému FTP, můžete nahrát obrázky do nějaké složky, např /home/zeisek/dogalerie. Tuto adresu pak zadáte v možnosti From Local Server. Nová alba se vytvoří podle adresářů a podadresářů. Do takto vytvořené složky nejdříve nahrajte složky, jejíž název odpovídá výsledné galerii a teprve do ní nahrávejte jednotlivé obrázky (ty tedy jsou např. ve složce home/zeisek/dogalerie/exkurzeXY).
 • Link je opravdu jen odkaz na jinou galerii.
 • Uživatelé Picasy od Googlu jistě ocení možnost From Picasa 2.
 • Pro pohodlnou správu alb slouží položka Gallery Remote. Je to jednoduchý program na správu alb, který umí posílat své výsledky přímo do galerie. Viz. http://gallery.menalto.com/wiki/Gallery_Remote Podobnou možnost má i řada dalších programů na správu alb.
 • Upload Applet je jednoduchý javový prográmek běžící na webu, který umožňuje nahrávat obrázky podobně jako IMCE. Jak už to ale s Javou bývá, ne vždy funguje tak jak by člověk chtěl.

Takto lze přidat celá alba nebo jen pár obrázků do již existujících alb. Pro vytvoření nového alba slouží položka Add Album z nabídky << album actions >>. Do Kolonky Name musíte vypnit jméno BEZ diakritiky a BEZ mezer. Další správa je celkem jednoduchá a intuitivní, slouží k ní položky v levém menu (hlavně rozbalovací menu << album actions >>) a podobné menu pok každým obrázkem.

Přihlásit se k odběru Katedra botaniky - All comments

RSS kanál

Powered by Drupal

Studentský web PřF UK