Factors influencing foraging of large hoverflies

Pavlíková, A. (1), Janovský, Z. (2), Říhová, D. (3), Mikát, M. (3), Vosolsobě, S. (4), Ponert, J. (4,5)

1) Dept. of Zoology, University of South Bohemia, České Budějovice, Czech Republic;  Institute of Entomology, Biology Centre of AS CR, České Budějovice, Czech Republic
2) Dept. of Botany, Faculty of Science, Charles University in Prague, Czech Republic
3) Dept. of Zoology, Faculty of Science, Charles University in Prague, Czech Republic
4) Dept. of Experimental Plant Biology, Faculty of Science, Charles University in Prague, Czech Republic
5) Prague Botanical Garden, Prague, Czech Republic

We studied, how plant traits and weather conditions influence pollination activity of several large hoverfly species (Diptera, Syrphidae, Eristalini) in the meadow. We present here a five-year study focusing on among-specieas ecological differences in foraging behaviour with respect to traits of plant individuals and actual weather conditions. This research was funded by GACR P505/11/1589.

Presentováno na Výročním setkání Britské ekologické společnosti v Birminghamu ve dnech 17.-20.12. 2012.

PDF icon Poster v pdf3.7 MB