Factors influencing abundances of hoverfly pollinators in agricultural landscape: Do linear verges provide quality catering?

Horčičková, E. (1), Janovský, Z. (1), Pavlíková, A. (2), Mikát, M. (3), Hadrava, J. (3), Kmecová, K. (4), Požárová, D. (5), Smyčka, J. (1), Herben, T. (1)

1) Dept. of Botany, Faculty of Science, Charles University in Prague, Czech Republic
2) Dept. of Zoology, University of South Bohemia, České Budějovice, Czech Republic; Institute of Entomology, Academy of Sciences of the Czech Republic, České Budějovice, Czech Republic
3) Dept. of Zoology, Faculty of Science, Charles University in Prague, Czech Republic
4) Secondary grammar school, Znojmo, Czech Republic
5) Secondary grammar school, Rakovník, Czech Republic

We examined hoverfly and flowering plant abundances at meadow and verge sites in an agricultural landscape of Czech Republic. We recorded two spatial scales for flowering plants (plot and 15 m-radius surroundings) and the whole system was studied in three study periods during summer. Hoverflies don’t distinguish meadow and verge sites and generally only follow their preferred plants.

Presentováno na Výročním setkání Britské ekologické společnosti v Birminghamu ve dnech 17.-20.12. 2012.

PDF icon Poster v pdf1.28 MB