Zabýváme se širokým výběrem témat související s evolučními procesy, které stojí za strhující rozmanitostí rostlin. Pracujeme od základního výzkumu odhalujícího PROČ něco v přírodě funguje až po aplikovanější otázky související s využitím v zemědělství nebo v praktické ochraně přírody. V naší práci kombinujeme širokou škálu metod a záleží jen na vašich preferencích, jestli budete své téma směrovat jako terénní výzkum, pokus ve skleníku, genetickou studii či počítačově-analytický výzkum. Náš přístup stojí na otevřené spolupráci, od kolegů ve vedlejší místnosti po řadu týmů v zahraničí, a na podpoře v přátelském prostředí bez zbytečné hierarchie.

Téma práce si můžete vyzkoušet i v rámci krátkého nezávazného projektu "na zkoušku" ještě před rozhodnutím se pro konkrétní téma bakalářské práce. Pokud chcete poznat, jak vypadá naše terénní práce, přijďte se podívat na náš seminář nebo exkurzi, jsou otevřené všem.

Zajímá vás, jaká konkrétní témata bakalářských a magisterských prací aktuálně nabízíme? Podívejte se na naše letáčky: letaky_baner

Okruhy nabízených témat:

Adaptace rostlin v měnícím se světě

Rostliny nemohou utéci a proto je přizpůsobování (adaptace) ke svému prostředí klíčovou cestou, jak přežít. My se věnujeme především adaptaci k extrémním prostředím jako jsou vysoké hory či toxické půdy. Taková místa vytvářejí jedinečné přírodní experimenty umožňující studovat evoluci v přímém přenosu nebo objasnit procesy využitelné ve šlechtitelství nebo fytoremediaci. Protože k adaptaci dochází na mnoha místech souběžně, zkoumáme také, zda se může evoluce opakovat a do jaké míry jde průběh evoluce předpovídat. Adaptaci zkoumáme pestrou škálou přístupů od praktických transplantačních pokusů v terénu po sekvenování genomů celých populací odhalující jednotlivé klíčové geny.

Kontakt: filip.kolar (at) natur.cuni.cz

Zdvojení genomu jako evoluční příležitost?

Genomová duplikace je zvláštní velkoplošná mutace stojící za evoluční úspěšností rostlin, včetně řady klíčových plodin a invazních druhů. I když brambory, pšenice, banány nebo káva vděčí za své vlastnosti právě genomové duplikaci, dosud nevíme, jak vlastně zdvojení genomu zajišťuje vyšší evoluční zdatnost v přírodě. Protože všude kolem nás vznikají stále noví a noví mutanti se zdvojeným genomem, využíváme těchto "přírodních laboratoří" a odhalujeme jejich evoluční potenciál v reálných podmínkách. Na otázky odpovídáme pestrou škálou přístupů od čistě terénních průzkumů, přes evoluční experimenty po cytometrické a bioinformatické analýzy nových sekvenačních dat. Nově je náš výzkum financován i prestižním startovacím grantem Evropské výzkumné Rady (ERC), kterých je v ČR zatím jen hrstka.

Kontakt: martin.certner (at) natur.cuni.cz, filip.kolar (at) natur.cuni.cz

Procesy vytvářející strhující diverzitu tropických oblastí

Tropy jsou fascinujícím centrem světové diverzity a zahrnují oblasti s nejrychlejším vznikem nových druhů na světě.Také naše týmy se zapojují do výzkumu evolučních procesů v tropických oblastech, v nížinách i v horách. S pomocí rozsáhlé mezinárodní spolupráce porovnáváme jihoamerické, africké i asijské skupiny rostlin a zjišťujeme vliv geografie i ekologických vazeb na historické procesy utvářející zdejší výjimečnou druhovou rozmanitost. V našich projektech kombinujeme terénní práci, cytometrii, nové fylogenetické přístupy i moderní analýzy "big data" o rozšíření a biologických vlastnostech druhů.

Kontakt: tomas.fer (at) natur.cuni.cz, roswitha.schmickl (at) natur.cuni.cz, zuzana.chumova (at) ibot.cas.cz, pavel.travnicek (at) ibot.cas.cz

Pestrý svět rozmnožovacích strategií rostlin

Rostliny jsou přeborníky v kombinování různých způsobů rozmnožování, které mají přímý vliv na to, jak vznikají nové druhy nebo jak dochází ke šlechtění nových plodin. U rostlin není výjimkou, že i jediná rostlina se zároveň klonuje i množí pohlavně s několika partnery včetně sebe sama a to vše naráz na jednom místě a v jednom čase! Nahlédnout do této změti procesů nám pomáhá dobrá praktická znalost rostlinné "červené knihovny" z terénu, kterou kombinujeme s detailními laboratorními i zahradními experimenty, moderními mikroskopickými technikami nebo genomickými analýzami.

Kontakt: lafonplc (at) natur.cuni.cz, chrtek (at) ibot.cas.cz, mrazpat (at) @natur.cuni.cz

Nové přístupy v praktické ochraně rostlinných populací

Řada vzácných a ubývajících druhů je ještě dále ohrožována křížením s blízce příbuznými běžnými nebo i zavlečenými druhy. Vlivem takové "genetické eroze" se může vzácný druh nakonec rozplynout v moři běžnějšího druhu, a to zpravidla nevratně. Problémem pro praxi je ale nedostatečná diagnostika, protože tento proces často nelze pouhým okem spolehlivě poznat, dokud už není pozdě. V našem výzkumu proto hledáme nové způsoby, jak takové nebezpečné křížence odhalit, a vytváříme metody, které bude možné hned aplikovat pracovníky ochrany přírody v jejich práci. Proto také úzce spolupracujeme s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

Kontakt: tomas.urfus (at) natur.cuni.cz, marek.slovak (at) natur.cuni.cz, zdenek.kaplan (at) ibot.cas.cz

Mediteránní flóra a vegetace napříč kontinenty

Mediteránní oblasti se vyskytují v temperátních šířkách tam, kde příhodné klimatické podmínky vytvářejí příležitost pro rozvoj specifické vegetace mediteránního typu. I když je oblast Středozemního moře nejznámější, není jedinou, kde se podobná vegetace vyvinula a kde najdeme fascinující druhovou bohatost s vysokou mírou endemismu. Do hledáčku našeho zájmu se kromě zmíněného a nám relativně blízkého Středozemí dostala také flóra kapské květenné říše (Capensis) jihozápadní části Jižní Afriky. V obou oblastech zkoumáme evoluční procesy, které formovaly a stále formují místní flóru a které se podílí na neobvyklém rozvoji zdejšího druhového bohatství. Při výzkumu kromě terénní práce využíváme dostupné biosystematické přístupy od průtokové cytometrie a cytogenetiky po fylogenetické analýzy a evoluční modelování.

Kontakt: zuzana.chumova (at) ibot.cas.cz, pavel.travnicek (at) ibot.cas.cz