V rámci výzkumné práce na oddělení cévnatých rostlin se věnujeme studiu evolučních mechanismů u vyšších rostlin v širokém slova smyslu včetně přesahů do biosystematiky, taxonomie, ekologie a fytogeografie. Pro zodpovězení našich otázek využíváme široké spektrum metod od základní terénní práce, přes ekologické a hybridizační experimenty, morfometriku, průtokovou cytometrii, moderní cytogenetiku až po rozličné molekulární metody. Naše oddělení mimojiné úzce spolupracuje s Botanickým ústavem AV ČR v Průhonicích. Konkrétní výzkum se vydává několika základními, vzájemně se prolínajícími směry (viz níže).

Výzkum na oddělení by se neobešel bez grantů spolupráce se zahraničními institucemi.

 

Výzkumné směry

 

Skupina ekologické genomiky - https://botany.natur.cuni.cz/ecolgen/ecolgen_graphicsStudujeme, jak dokáží rostliny reagovat na výzvy měnícího se prostředí - na úrovni ekosystémů, druhů i jednotlivých genů.

 

 

Plant Repro Evo Lab - https://lab-allience.natur.cuni.cz/plantreproevoPlantreproevo_graphicsWe are interested in the evolutionary processes shaping plant sexual traits.

 

 

Apomixis research grouphttps://botany.natur.cuni.cz/apomixisgroup/ apomixis_graphicsStudujeme evoluční, ekologické a biogeografické aspekty nepohlavního rozmnožování rostlin semeny.

 

 

Plant Evolutionary CytoGenomicshttps://lab-allience.natur.cuni.cz/plantevolcytogen plantevocytogen_graphicsWe study why (not) and how differentiation and diversity originate, establish and keep maintained in plants.

 

Historická biogeografie a fylogeografie

Biologie ochrany ohrožených rostlin

Mikroevoluce kapraďorostů

Evoluční ekologie polyploidních rostlin

Taxonomie evropské flóry